Gürcistan gezisi

2010 yılı 19 Mayıs haftasında iş yerinden arkadaşlarla beraber Güneydoğu Anadolu Bölgesine bir gezi düzenlemiştik. Bu gezide her sene 19 Mayıs haftasında gidilmemiş bir yere gezi yapılmasını kararlaştırdık. Alınan bu kararın bir sonucu olarak 2011 yılında sınır komşumuz Gürcistan gezilecekti. Gürcistan gezisi öncesi gezilecek şehirler ve hazırlıklar yapıldı. Maddeler halinde Gürcitan izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım:

1- Gürcistana kendi özel aracınızla gitmeyin. Yollar kötü, trafik çok hızlı akıyor ve trafik ışıkları olmadığı için kurallara uyulmuyor. En uygun çözüm 3-4 kişi gdecekse gidilecek yerde günü birlik taksi kiralamaktır. Daha falza kişi için minibüs kiralanması daha uygundur. Kiralanacak araç şöförüyle birlikte olacağı için araba kullanma stresi ortadan kalkmış olacaktır. Araba kiralama ücretleri için mutlaka pazarlık yapın. Tiflis’te şöförüyle beraber bir taksi kiraladık ve saat başı 1o TL ücret ödedik. Batum’da 10 saat için şöföre 80 TL ödedik ama bahşiş ve şöförün yemek paralarıyla beraber günlüğü 110-120 TL ye geldi.

2- Gürcistana giderken yanınıza doviz olarak amerikan doları alın. Dolar kuru daha yüksek (1 dolar=1.67 lari). TL de götürebilirsiniz ama kur düşük olduğu için dolara göre zarar ediyorsunuz. Gürcistan’ın para birimi Lari (1 TL=1.02 lari). 100 tetri=1 lari. Ama çoğu yerde 1 lari’ye karşı 1 TL kurunu baz alıyorlar. batum’da çoğu yerde TL de kabul ediyorlar.

3- Havayoluyla gidecekler Batum Havaalanına gidip oradan Batum şehir merkezine 10 Lariverip taksiyle ulaşabilirler. Karayoluyla ise Hopa’ya gittikten sonra Sarp sınır kapısına şehir içi çalışan minibüslerle gidiyorsunuz. Sınırı geçtikten sonra Gürcü taksi şöförleri karşılıyorlar. 20 Lari karşılığında sizi Batuma götürüyorlar, özellikle yardım olsun diye taksicilere para vermek istemiyorsanız hazır bekleyen şehir içi minibüslerle Batum’a kadar  1 lari verip gidebilirsiniz. Sınırdan Batum 15 km uzaklıkta ve Minibüsle çevreyi daha iyi görebilirsiniz. Biz minibüsle gittik.  Minibusler kırık dökük ama sigara içme lüksünüz var. Sigara içmek serbest ve ön koltuğa bindiyseniz şöförle beraber tüttürürsünüz sigaralarınızı.

4- Batum’a vardınız ve kalacak yeriniz yoksa eğer; bütçenize göre yer bulabilirsiniz. Batum’un en ünlü 5 yıldızları otelleri: Sherton ve In tourist otel. Bir de Radisson Blue var. Bunun dışında bir çok yıldızlı otel bulabilirsiniz. Biz bol yıldızlı ve Türklerin işlettiği bir otel de kişi başı 60 TL ödedik. Kahvaltı açık büfe ve ücrete dahildi. Biz otele erken gittiğimiz için bize otelde kahvaltı yapabileceğimiz söylendi. Biz aynı fiyata iki kahvaltı yaptık.

5- Batum hem mesafe hem de kültür olarak bizden uzak değil. Gürcistan içinde yer alan Acaristan özerk Cumhuriyetinin başkenti olan Batum, yüzyıllarca Osmanlı hakimiyeti altında kaldı. 1564’te Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlılar tarafından fethedildi. Lazistan Sancağı’nın merkezi oldu. 314 senelik Osmanlı egemenliğinden sonra, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Rusya’nın işgaline uğradı. Ayastefanos Antlaşması ve Berlin Antlaşması ile şehir Rusya’ya bırakıldı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Rusya’nın bölgeden çekilmesiyle şehir Brest-Litovsk Antlaşması uyarınca tekrar Osmanlı Devleti’ne geri verildi ve bağımsız bir sancak merkezi oldu. Mondros Mütarekesi uyarınca önce İngilizlere, sonra Gürcistan’a bırakıldı.

1918 yılında kurulan Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti sınırları içinde kaldı. Misak-ı Milli sınırları içerisinde sayıldığı için, Akif Sümer, Ahmet Fevzi Erdem, Ali Rıza Acara, İmamzade Edip Dinç ve Hahutzade Ahmet Nuri Efendi, Birinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Batum milletvekilleri olarak katıldılar. Demokratik Gürcistan Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Artvin ve Ardahan geri alınırken, 7 Mart 1921’de Batum da alındı, Fakat 16 Mart 1921 tarihinde imzalanan Moskova Antlaşması gereğince Bolşevik ordularının ele geçirdiği Gürcistan’a bırakıldı. Ancak cepheye antlaşma ile ilgili haber ulaşmadığı için 20 Mart’ta 11. Kızıl Ordu’ya bağlı süvari alayı, TBMM Ordusu birliklerine saldırdı ve bir kısımını esir aldı.

Kent, 16 Temmuz 1921’de kurulan Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi oldu. Moskova Antlaşması’nın teyidini sağlayan Kars Antlaşması sonucunda Sovyet Gürcistanı’na bırakılması onandı. Yapılan antlaşmaya göre Acaristan özerk cumhuriyetinin özerkliği Türkiye devletinin garantörlüğü altındadır. Batum (Acaristan) Rusya’ya verilirken bazı kurallara uyma zorunluluğu ile bırakıldı. Bunlardan en önemli maddesi: Batum (Acaristan) sınırları içindeki halkın etnik kimliğine, dini kimliğine kesinlikle müdahale edilmiyeceğidir. Bu kurallara uyulmaması halinde ise Türkiye Cumhuriyeti Devletinin müdahale hakkı vardır.

6- Bu kadar tarihi bilgiden sonra, batum’da gözüme çarpan en önemli husus; ülkemizin Karadeniz bölgesinde yer alan hiç bir yerleşim biriminde olmayan gözün alabildiği kadar alanın düz olmasıydı. Birde doğal bir liman olarak Batum limanı  çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu kadar büyük düzlük alan ve 15 km boyunca uzanan plajların yer aldığı bir yerin Misak i Milli dışına alınması tesadüf olamaz diye düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz.

Devam edecek…. (uzun süredir gezi yazıları yazmamıştım kendimi ürkütmemek için yavaş yavaş alıştırıyorum yeniden yazmaya. Aslında sigara olsaydı sabaha kadar yazardım ama malesef şu anda sigarayla kavgalı durumdayız :( )

About these ads
Bu yazı Gezi Yazılarım içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Gürcistan gezisi için 3 cevap

  1. musa akbulut dedi ki:

    yakın zaman da arabamızla tiflise kadar gittik ve geldik. yaklaşık 10 gün önce döndük.sizlere faydalı olacak bilgileri vermek isterim.aracınızla çok rahat gümrükten geçebilirsiniz.batum tiflis arası trafik oldukça kalabalık ve kedi gözü, çizgi, trafik işaretleri yok. şehir merkezlerinde kaldırım yok. çizgiler var. kaldırımı çizgilerle belirlemişler. emniyet kemeri takmıyorsanız, yolcular dahil 40 lari ceza yazıyorlar. tifliste oteller pa ha lı…odalar 100 lari…sıradan otellerde..ev kiralamanızı öneririm…emekliler 50 usd, çalışanlar 100 usd kazanıyor…çok mükellef bir yemek lüks bir restorantta 250 lari, 5 kişi, masada yok yok, yerine göre 4 bira 62 lari, sıradan bir cafe de..istanbul disco da sabaha kadar eğlenin…6 kişi her şey var içinde , yeme içme, 132 lari…yatırım araştırmaları için gittik. 15 gün kaldık..değişik sektörleri inceledik…halkın geliri çok düşük…işçilik maliyetleri çok ucuz…2008 model 280 mercedes full, 2000 usd, sigara 2.7 lari, benzin 2.3 lari, votka kalitelisi 20 lari, bu arada 1 lari=1.09 tl, gezilecek görülecek her tarafını gezmeye çalıştık.sizin ne aradığınıza bağlı…ancak mutlu olamadık.150 bin usd ye tiflisin en güzel evini alabilirsiniz…kenar mahallelerde 10 bin usd ye ev almak çok kolay…taksiler her tarafa mesafeye bakmadan 10 lari ye gider. pazarlık yapın….çok sayıda türkçe bilen insan var…iş aramaya gitmeyin. işçilik çok ucuz aç kalırsınız…gezmeye gidilebilir…yatırım altyapısı çok zayıf…aslında Sakaşvili’ nin yerinde olsam, Türkiye’nin eyaleti olmayı Türkiye’ye teklif ederdim…çok çabuk kalkınırlar…insanları cana yakın ve yardım sever…bu arada giriş koşulları kolay olduğu için Türkiye’den çok sayıda Türk var..asayişle ilgili hiç bir problem yok. her 10 km de polis ekipleri 24 saat görev yapıyor…tüm gürcistan polisten çok korkuyor…eğer bir haksızlığa uğrarsanız polis çağırmayı sakın ihmal etmeyin..rüşvet tamamen kalkmış gibi geldi bana…yazın gitmenizi öneririm…saygılar….

  2. musa akbulut dedi ki:

    bu arada batum çok güzel bir şehir olmuş…2007 yılında da gitmiştim…şu an çok güzel olmuş…batumiyi görmenizi daha fazla zaman harcamanızı tavsiye ederim…ın turist otel, konaklamak, kumarhanesi, disko kışın bile güzel ve renkli…saygılar…

  3. Gönül-Hüseyin Ayan dedi ki:

    17nisandan itibaren Batum ve Tiflis gezisini eşimle birlikte planladık. 3-4 günlük bir özel gezi düşünüyoruz.İkimizde 70 yaşın üstündeyiz. Bu şekilde Türk dünyasını dolaştık.Gürcistandan Nahcivan-Tebriz düşünüyoruz.Yazdıklarınızdan istifade ettik. Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s